Grexit nemôže zostať tabu

Autor: Tomáš Dudáš | 14.7.2015 o 12:25 | (upravené 14.7.2015 o 13:09) Karma článku: 4,02 | Prečítané:  560x

Súčasné dlhové zaťaženie Grécka je takej úrovne, že za našich životov Grécko tieto dlhy celkom istotne nesplati. Viem to ja, viete to vy, vedia to aj lídri Eurozóny. Prečo im teda ponúkame ďalších 85 mld. eur?

V noci z nedele na pondelok sa zrodila nová dohoda medzi Gréckom a veriteľmi zo štátov Eurozóny. Po noci tvrdých slov prezentovali lídri Eurozóny dohodu, ktorá má udržať Grékov vo vnútri tohto zoskupení. Vznikla dohoda, na ktorú má málokto dobrého slova. V Nemecku ju mnohí nazývajú ako "fauler Kompromiss", čo môžeme preložiť ako skazená dohoda. Vynára sa teda otázka, prečo rokovacie strany s ňou súhlasili?

V prípade Grékov je to pomerne jasné. Vláda Alexisa Tsiprasa zahrala všetky karty, vytiahla všetky blufy - a prehrala. Grécko je de facto v platobnej neschopnosti, bankový systém krajiny držia pri živote iba zdroje z ECB a každý deň zatvorených bánk spôsobuje gréckej ekonomike ďalšie a ďalšie straty. Keďže Eurozónu nechce Grécko opustiť, nebolo iného východiska ako prijať všetko, čo druhá strana diktovala.

Čo sa týka lídrov Eurozóny, faktom je, že myšlienkou Grexitu sa mnohí stále nevedia stotožniť. Znamenalo by to totiž vážnu trhlinu na fasáde európskej integrácie. Ak si vieme predstaviť Eurozónu bez Grécka, prečo by sme si ju nemohli predstaviť v budúcnosti bez Portugalska, Španielska alebo hociktorej inej problémovej krajiny?

A to je presne ten dôvod, prečo vznikajú dohody, ktoré majú v sebe zakódované svoj neúspech a prečo potečú ďalšie miliardy na obsluhu starých gréckych dlhov. Obavy z krachu európskeho projektu stále prevyšujú obavy z finančných strát. Realita je však taká, že každý skazený kompromis a každá ďalšia utopená miliarda posilňujú tábor euroskeptikov, ktorí zručne využívajú aj túto krízu vo svoj prospech. Farage, Sulík a im podobní posilňujú svoje preferencie každou skazenou dohodou.

Ak Alexis Tsipras pretlačí požiadavky veriteľov cez parlament, možno sa grécka situácia na nejaký čas upokojí. Je však pravdepodobné, že o niekoľko mesiacov alebo rokov budeme opäť v tomto bode a grécka ekonomika bude v rovnako zúboženom stave. Myslím si, že je čas vážne sa porozprávať o možnosti Grexitu. Je dosť nereálne, že Grécko zvýši svoju konkurencieschopnosť v rámci Eurozóny a možnosť vlastnej meny by gréckym vládam poskytla väčší manévrovací priestor. Samozrejme, prvé mesiace by boli pre Grécko ťažké, práve preto by sme im mali podať pomocnú ruku v tomto procese. NIe je cieľom hodiť Grécko cez palubu, ale vytvoriť podmienky pre jeho trvalo udržatelný rast.

Ak zostane Grexit tabu - tak dovidenia priatelia pri ďalšom nočnom rokovaní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN nazvali cuciakom, teraz ho koalícia považuje za diktátora

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

SVET

Hlásna trúba brexitu kolabuje, Farageove výkriky už voličov nezaujímajú

Strane Ukip hrozí, že sa nedostane do parlamentu.


Už ste čítali?